פוקס

אין כמעט בית בארץ שלא תמצאו בו בגדים של רשת פוקס – וגם ביותר ויותר בתים ברחבי העולם תוכלו למצוא את פריטי הלבוש הזולים והמוצלחים של הרשת המובילה בישראל.

ההיסטוריה של פוקס

פוקס היא אחת החברות הוותיקות בארץ – את פעילותה היא החלה עוד בשנות הארבעים של המאה הקודמת, תחת השם טריקו פוקס בע"מ ובניהולו של אברהם פוקס, שעוד בפולין התמחה בייצור טקסטיל, ובמשך חצי המאה הראשונה לפעילותה של חברת פוקס התנהלו עסקיה על מי מנוחות בדרום תל אביב.

בשנת 1992 נפטר במפתיע אחד מסוכני החברה, מרדכי ויזל, מהתקף לב בגיל 60. ילדיו של ויזל, אסי, הראל ויפתח, החליטו לפתוח בכספי ביטוח החיים חנות שבה ימכרו את בגדי פוקס. יפתח היה הרוח החיה בחנות, ששכנה ברחוב חיבת ציון ברמת גן, וגם אם המשפחה עבדה ביחד איתו. ההצלחה הייתה מרשימה במיוחד, תוך פחות משנה הקימו הוויזלים חנות נוספת, והפעם בקניון הזהב בראשון לציון – ועד מהרה הקימו שלושת האחים את חברת ויזל שיווק בע"מ שפתחה עוד ועוד חנויות לממכר בגדי פוקס (וגם בגדים אחרים).

בשנת 1999 התאחדו טריקו פוקס בע"מ ו-ויזל שיווק בע"מ לחברה אחת. בשנת 2013 כבר עמד שווי השוק של החברה המאוחדת והמובילה בתחום הטקסטיל בישראל על למעלה ממיליארד ₪.

המותגים השונים של פוקס

רשת פוקס פונה לכולם: תינוקות, ילדים, מבוגרים, נשים, גברים – ובמחיר שווה לכל נפש. הבגדים של פוקס אינם טרנדיים במיוחד, ולא מתוחכמים יתר על המידה, אבל כפי שטען אחד הקמפיינים מוצלחים של החברה, Basic is Beautiful, ואכן בתחום זה של בגדים פשוטים אך חביבים להפליא ובמחיר אטרקטיבי במיוחד אין לפוקס מתחרים, ולראייה: בששת החודשים הראשונים של 2013 מכרה פוקס בקרוב לחצי מיליארד ₪ (עלייה של 17% ביחס לחצי השנה הראשונה ב- 2012) והרווח הנקי שלה עמד על למעלה מ- 43 מיליון ₪ (גידול של 15% ביחס לתקופה המקבילה ב- 2012).

החברה מפעילה חמישה מותגים: פוקס בייבי המציע בגדי תינוקות וזאטוטים, פוקס קידס לילדים מעט גדולים יותר, פוקס מן לגברים, פוקס שבו ניתן למצוא בגדי נשים ופוקס הום – רשת המוכרת כלי בית. הקמפיינים הפרסומיים של פוקס – שבהם הופיעו בין השאר יהודה לוי, יעל בר זוהר, דודי בלסר, מייקל לואיס, נועם טור ובר רפאלי – תרמו ללא ספק למיתוגה המוצלח של החברה ולהצלחתה בארץ.

פוקס בחו"ל

ההתרחבות גם לשווקים שמחוץ לגבולות הארץ הייתה אך טבעית לאור הצמיחה המהירה שחוותה הרשת בתחילת האלף השלישי, לאחר המיזוג בין פוקס ל-ויזל.

החנות הראשונה של פוקס בחו"ל נפתחה בשנת 2004 בסינגפור. לאחר תקיעת הדגל בעיר שהיא מדינה ושלמרות זעירותה התמ"ג לנפש בה הוא בין עשרת המובילים בעולם, המשיכה פוקס גם לרוסיה (בשותפות עם לב לבייב), שם פתחה עד שנת 2008 שמונה חנויות משגשגות.

נכון לשנת 2013 ישנה נוכחות של בגדי פוקס בלא פחות מ- 17 מדינות בעולם, בהן יש לחברה קרוב ל- 250 נקודות מכירה. בין השאר ניתן לרכוש את הקולקציות השונות של פוקס – לתינוקות, לילדים, לגברים ולנשים – בגרמניה, בולגריה, רומניה, ספרד, סרביה, בולגריה, תאילנד ופנמה. מכירות החברה בחו"ל הסתכמו ב- 24 מיליון ₪ ברבעון ה- 1 של 2013 (עלייה של 25% ביחס לרבעון הראשון של 2012) וגם הרווח התפעולי שלה זינק מעלה.

ההצלחה של פוקס בחו"ל הניעה את הראל ויזל לשכפל אותה גם לבייבי החדש יחסית שלו, מותג הנעליים מרשה בלרינה שבו הוא מחזיק ב- 33% מהמניות. בקיץ 2013 פתחה הרשת 2 דוכנים בלונדון (באמצעות זכיין מקומי) ובכוונתם של ויזל ושותפיו לתקוע יתד גם בהונג קונג, קנדה, לאס וגאס, סינגפור ועוד.

לקריאה נוספת על חברות מצליחות נוספות:

טבע

ים המלח