ניר גלילי – מפקד חטיבה ומנכ"ל חברת הדלק סונול

בדרכי ליום נוסף של עבודה עצרתי לתדלוק בתחנת הדלק של חברת סונול הסמוכה למקום מגוריי במרכז הארץ. בעודי ממתין למסלול השירות העצמי עלתה במוחי המחשבה עד כמה מעט אנו יודעים על מנהלי החברות הגדולות המשפיעות על כולנו. הרעיון הבשיל לכדי תחקיר קצר אודות מנכ"ל חברת סונול ניר גלילי, שמסתבר שעבר תחנות רבות בדרך לניהול חברת האנרגיה המוכרת.

חבר המושב והמנכ"ל ניר גלילי

ניר גלילי, יליד שנת 1955 ואב ל-3 ילדים, מתגורר במושב ביצרון הסמוך לגדרה, משם הוא יוצא מדי יום לשגרת יומו שמן הסתם רצופה בהתמודדות עם אתגרים שונים ובקבלת החלטות משמעותיות ולשם הוא גם חוזר בתום יום העבודה כדי ליהנות מהשקט והשלווה ולהטעין את המצברים לקראת היום הבא.

לא מעט יוזמות ומהלכים נולדו דווקא מחוץ לשעות העבודה, במושב הפסטורלי, ולדוגמה ההחלטה להשקיע משאבים בצמצום זיהום האוויר והקרקע בתחנות הדלק הרבות של "סונול". הפעילות בתחום זה, אגב, זיכתה את החברה בפרס ירושלים לאיכות הסביבה (בשנת 2016).

מפקד חטיבה בחיל השריון

גלילי התגייס לצה"ל זמן קצר אחרי שהסתיימה מלחמת יום הכיפורים. הוא בחר בחיל השריון, שנחשב לאחד מעמודי התווך של כל צבא מודרני, ועבר בו כברת דרך תוך שהוא משלים קורס מפקדי טנקים ובהמשך יוצא גם לקורס קצינים.

במלחמה הבאה שפרצה – מלחמת לבנון הראשונה (שבזמן אמת עדיין נקראה "מבצע שלום הגליל") – כבר היה ניר גלילי סגן מפקד גדוד בחטיבה 500 של החיל.

החטיבה נלחמה בגזרה המרכזית, הן כנגד כוחות סוריים ששלטו באותם ימים בחלק מהגזרה והן כנגד כוחות המחבלים מהארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) שהתרכזו בין השאר בביירות ואיימו על חייהם של תושבי הצפון. לאחר מכן, במשך שנים רבות, לקחה החטיבה חלק בשמירה על רצועת הביטחון שכונן צה"ל בדרום לבנון, כחלק מהמחויבות לתושבי צפון מדינת ישראל, וגלילי עצמו התקדם לתפקיד מג"ד ולאחר מכן גם מפקד החטיבה כולה.

באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת מונה גלילי למפקד בסיס אימונים חשוב – בסיס צאלים שבדרום. הבסיס (שמוכר גם בשם באלי"ש) הוא המרכז הלאומי לאימוני כוחות היבשה ולאורך השנים פיקדו עליו כמה וכמה קצינים ידועים ובהם גם הרמטכ"ל לשעבר משה בוגי יעלון.

לימודי היסטוריה וניהול

גלילי הגיע לתפקידו כמנהל חברת סונול חמוש לא רק בניסיון צבאי. במהלך השנים הספיק גלילי להשלים השכלה רחבה באוניברסיטת תל אביב, שכללה הן לימודי תואר ראשון בהיסטוריה (תחום שמשך אותו מאז ומתמיד, והוא רואה בו כלי להבנת והובלת תהליכים גם בהווה) והן לימודי ניהול מקצועיים (במסגרת תואר שני במנהל עסקים למנהלים) בבית הספר לניהול ע"ש רקאנטי באוניברסיטת תל אביב. למרות עיסוקיו המרובים והתובעניים, מצא גלילי זמן לקחת חלק משמעותי בגידול שלושת ילדיו, וכן להוות מנטור במסלול הכשרת מנהלים במרכז ללימודים אקדמיים.

כיום, מנהל גלילי מזה מספר שנים את חברת סונול המפעילה כ-240 תחנות דלק ועשרות רבות של חנויות נוחות בכל רחבי הארץ. לתפקידו זה הגיע ניר גלילי לאחר שביצע במשך לא מעט שנים תפקיד ניהולי אחר, בחברת הרכב הידועה שלמה סיקסט. חברה זו, שתחת ניהולו של גלילי צמחה והגיעה למעמד מוביל בענף הליסינג וההשכרה הינה בין היתר זכיינית של סיקסט העולמית, ופועלת בנוסף גם בתחומים סינרגטיים כמו ביטוח, נדל"ן ועוד. עוד כדאי לציין שבימיו של גלילי הושם דגש רב ב"שלמה" על תחום שירות הלקוחות והוטמעו תהליכים להבטחת שביעות הרצון של כל לקוח ולקוח.