מכירות פומביות באינטרנט – עולם מרתק שכדאי להכיר

מכירה פומבית היא קונספט ותיק מאוד – ישנן עדויות לכך שכבר במאה ה-5 לפני הספירה נמכרו פריטים בדרך מרתקת זו – ובה בעת כזה שמפגין נוכחות בולטת גם באינטרנט. לפניכם 10 עובדות שלא ידעתם על מכירות פומביות באינטרנט: (לחצו כאן לפרטים נוספים אודות מכירות פומביות באינטרנט).

  1. מיליארדי דולרים בשנהומגמת עלייה

היקף המכירות הפומביות אונליין נאמד בלמעלה מ-3.5 מיליארד דולר בשנה, ונמצא במגמת עלייה מתמדת.

  1. בתי המכירות הפומביות הוותיקים נמצאים גם הם ברשת

מכירה פומבית היא כאמור קונספט עתיק יומין, ובהתאם אין פלא שישנם מספר בתי מכירות פומביות ותיקים במיוחד. המוכרים ביותר הם כריסטי'ס שהוקם בלונדון ב-1766, וסותבי'ס שהחל לפעול כבר ב-1744, גם הוא בבירת אנגליה. באופן טבעי גם בתי מכירות פומביות ותיקים מפעילים לא רק שלוחות במדינות שונות אלא גם אונליין, ולדוגמה ב-2013 למעלה מ-15% מכלל ההכנסות של סותבי'ס, הגיעו בזכות מכירות פומביות באינטרנט.

  1. ציורים יקרים במחירים משתלמים

מכירות פומביות, בין אם במרחב הדיגיטלי ובין אם במרחב הפיזי, הן הזדמנות מעולה לרכוש יצירת אמנות של אמנים מוכרים במחירים מפתיעים ומשתלמים במיוחד. ישראלים רבים כבר מציגים לראווה בסלון ביתם ציורים של מאיר פיצ'חדזה, יוחנן סימון, רפי לביא, אביבה אורי, לאה ניקל ועוד, ונהנים לא רק מהאמנות מעוררת ההשראה אלא גם מהנחת שברכישת פריט אמנות יקר ערך במחיר אטרקטיבי.

  1. מכירה פומביתגם למטרות צדקה

בחלק מהמקרים מטרת קיום מכירה פומבית באינטרנט היא לאו דווקא לבצע עסקאות משתלמות לשני הצדדים, המוכרים והקונים, אלא צדקה. המכירה הפומבית הראשונה בארץ אי פעם ששודרה בשידור חי באינטרנט, בשנת 2011, אורגנה ע"י עמותת קו לחיים במטרה לגייס כסף עבור גבר שחלה בסרטן המעי הגס, והפריטים שנמכרו היו בקבוקי יין ייחודיים של יקבי רמת הגולן.

  1. דרך מעולה לקנות גם מוצרי חשמל

האסוציאציה הראשונה של מכירה פומבית היא כרוז רב רושם שמציע יצירות אמנות, פריטי ריהוט עתיק או חפצים ייחודיים כאלה ואחרים וקהל שמכיר את כל הכללים ומתחרה בג'נטלמניות על כל פריט – אבל באינטרנט תמצאו גם מכירות פומביות של טלוויזיות, סמארטפונים, שואבי אבק ובעצם כמעט כל מוצר חשמל וגם פריטים יומיומיים רבים אחרים, וזאת במגוון אתרי מכירות. כיום, יש לכם אפשרות לרכוש אונליין את כל מה שתמצאו על המדפים של חנויות מוצרי חשמל, מוצרי אופנה שנמכרים בקניונים בתל אביב ועוד. היום – הכל זמין בלחיצת כפתור!

  1. ב-2014 גם בית המשפט העליון התייחס למכירות הפומביות אונליין

לפני מספר שנים תבעו 2 ישראלים 6 אתרי מכירות פומביות באינטרנט, בטענה שתהליך המכירה בהם התבצע באופן לא הגון. לטענת התובעים, בחלק מהמכירות הפומביות השתתפו קונים "פיקטיביים", כלומר לא כאלה שאכן חשקו במוצר המוצג למכירה אלא כאלה שמטרתם הייתה העלאת המחיר. בשנת 2011 קבע בית המשפט המחוזי כי טענת התובעים לא הוכחה, ו-3 שנים מאוחר יותר דחה בית המשפט העליון ערעור על קביעת בית המשפט המחוזי.

  1. יש גם מכירות פומביות אינטרנטיות שמעוררות סימני שאלה

אומרים על האינטרנט שיש בו הכל מהכל, ובהתאם ישנן גם מכירות פומביות מקוונות שמציגות סימני שאלה לגבי מה מותר למכור ברשת ואיפה עובר הגבול. דוגמה אחת לכך היא סטודנטית לרפואה מרוסיה שהציעה למכירה פומבית את בתוליה כדי לממן את לימודיה, ועוד דוגמה, שאף הגיע לערכאה משפטית בגרמניה, היא אישה שקיימה יחסי מין עם 6 גברים בעקבות מכירה פומבית שכזו.

  1. גם גוגל אדוורדס הוא סוג של מכירה פומבית באינטרנט

פרסום ממומן הוא למעשה סוג של מכירה פומבית – מפרסם אשר מציע מחיר גבוה יותר לכל קליק, מקבל את המשבצת הנחשקת בראש העמוד.

  1. ישנן מדינות בארה"ב המחייבות רישיון לביצוע מכירה פומבית אונליין

תושבי טנסי וצפון דקוטה שרוצים למכור מוצרים דרך eBay בשיטת המכירה הפומבית נדרשים להוציא רישיון לשם כך. גם במדינות אחרות ובהן פלורידה וקליפורניה שוקלים להחיל חוקים שונים על התחום.

  1. בשנת 2014 נרכש במכירה פומבית באינטרנט ספר תמורת כ-3.5 מיליון דולר

מי שארגן את המכירה הפומבית המוצלחת ברשת היה בית המכירות הוותיק סותבי'ס, והספר הוא "הציפורים של אמריקה" מאת ג'ון ג'יימס אודובון, צפר מוערך ומאייר מוכשר מהמאה ה-19.