על לימודי קולנוע ועל שחקנים מפורסמים שעשו את זה ביג טיים

קולנוע הוא האמנות הפופולרית ביותר בימינו: סרטים ישראלים פופולריים נכנסים ללב של מאות אלפי בני אדם וכשלוקחים בחשבון הקרנות מאוחרות יותר בטלוויזיה מגיעים למיליוני צופים, וסרטים הוליוודיים מצליחים רושמים הכנסות של מאות מיליוני דולרים ולפעמים אפילו יותר ממיליארד דולר. כל מי שלוקח חלק בהפיכת סיפור או רעיון לתסריט מגובש ולאחר מכן סרט משכנע זוכה לסיפוק רב שכן ברוב המקרים מדובר בהגשמת חלום, מקבל הזדמנות להביא את עצמו לידי ביטוי ולהתחבר אל קהל נרחב ובמקרים מסוימים אפילו לעשות את זה ביג טיים בעולם! אין פלא אם כך שהפופולריות של לימודי קולנוע כפי שניתן לראות כאן נמצאת במגמת עלייה מתמשכת, וכיום ניתן למצוא מסלולים איכותיים במיוחד המכשירים את קולנועני העתיד.

איפה מוצעים לימודי קולנוע?

האוניברסיטאות והמכללות המציעות תואר בקולנוע וטלוויזיה הן אוניברסיטת תל אביב, המכללה האקדמית ספיר, המכללה האקדמית בית ברל ואוניברסיטת אריאל שבשומרון (התמחות במסלול קולנוע וטלוויזיה במסגרת תואר ראשון בתקשורת).

מסלולי לימוד איכותיים נוספים מוצעים ע"י קמרה אובסקורה, סם שפיגל, בי"ס מנשר ומכללת תל חי.

הצלחות בכל רחבי העולם

אחד היתרונות המרכזיים של לימודי קולנוע ברמה גבוהה ובמוסד לימודים נחשב הוא האפשרות לזכות בחשיפה ובהכרה לא רק בארץ אלא בכל רחבי העולם.

סרטי הסטודנטים המופקים במסגרת המחלקות לקולנוע או החוגים לקולנוע בכל האוניברסיטאות והמכללות הנ"ל משתתפים בפסטיבלים במדינות רבות, ומעבר לחוויה המלהיבה שמספקת השתתפות בפסטיבל שכזה (שלא לומר זכייה באחד הפרסים), מקבלים הקולנוענים הצעירים הזדמנות לפגוש את מיטב אנשי המקצוע בתחום מכל רחבי העולם, לספוג השראה, לשכלל את יכולותיהם ולעתים ליצור קשרים שפותחים עבורם דלתות רבות.

כך לדוגמה דניאל רימון, שלמד קולנוע בבית ברל (שאמנם מוכרת בעיקר על תקן מכללה לחינוך, אבל יש בה גם פקולטה לאמנות מוערכת עד מאוד ובמסגרתה מחלקה לקולנוע), השתתף עם סרט אימה שיצר בפסטיבל קנדי נחשב, וכמובן שישנן עוד דוגמאות רבות לכך.

מגוון רחב של אפשרויות יצירה ותפקידי מפתח בקולנוע ובטלוויזיה

בוגרי לימודי קולנוע נהנים ממגוון רחב של אפשרויות יצירה וכן מהזדמנות להגיע אל תפקידי מפתח בקולנוע ובטלוויזיה.

דוגמה טובה למי שהתברג אל אחד מעמדות המפתח בתחום היא אבי ניר, בוגר תואר ראשון באוניברסיטת תל אביב, שמשמש כמנכ"ל זכיינית ערוץ 2 קשת. עוד דוגמאות למנעד הרחב של אפשרויות היצירה אחרי לימודי הקולנוע ניתן למצוא אצל דרור מורה שהחל את דרכו המקצועית אחרי הלימודים כצלם קולנוע ואז עבר להפיק ולביים סרטי תעודה (וביניהם "שומרי הסף" המטלטל שזכה להצלחה אדירה בכל רחבי העולם), אצל גור בנטביץ' שהפך לשחקן ובמאי ייחודי, ארי פולמן שנהנה מקריירה מרשימה במיוחד מהוליווד אחרי סדרת יצירות מגוונות בארץ, ועוד.

איך מתקבלים אל המסלולים השונים של לימודי קולנוע?

ברוב המקרים לצד ציונים מספקים (במבחני הבגרות ו/או בפסיכומטרי), נבחנת גם היכולת לספר סיפור ובאופן כללי התפישה האמנותית. במכללת תל חי למשל השלב הראשון כולל משימות בית (עשרה צילומי סטילס, באיכות גבוהה הן טכנית והן אמנותית, שמספרים סיפור, תיק עבודות (כלשהן) ובחירה מנומקת היטב של סרט אהוב) ובשלב השני ראיון אישי ומבדק התאמה אשר בוחן בין השאר יצירתיות (וגם ידע כללי וחשיבה מקורית).

איך לבחור את מקום הלימודים?

שני הפרמטרים העיקריים לבחירה מושכלת של מקום הלימודים הם האווירה במקום (ובפרט עד כמה היא מעודדת מבע אישי) ואיכות צוות ההוראה. כדאי לדעת שברוב המקרים צוות המורים מורכב מאנשי קולנוע בעלי ניסיון רב, וכך למשל בראש המחלקה לקולנוע של המדרשה (הפקולטה לאמנויות של בית ברל) עומד הקולנוען הוותיק דני מוג'ה.