IMS

הצלחה עסקית במדינות חצי הכדור המערבי היא תמיד מרשימה – אבל להצלחה עסקית באפריקה יש במקרים רבים ערך מוסף משמעותי במיוחד: שיפור איכות חייהם של תושבי היבשת הנחשלת. חברת IMS, שאחת מבעליה היא אשת העסקים ירדנה עובדיה, היא אחת החברות הבולטות הפועלות כיום באפריקה, ובפרט מעורבת בתחומים רבים בגינאה המשוונית.

מפגישות מקריות לאותות הוקרה

צירופי מקרים רבים הביאו את ירדנה עובדיה ואת האימפריה שהקימה בעיקר בזכות חריצות רבה ואמביציה עזה אל המדינה האפריקאית הקטנה. בתחילת דרכה כאשת עסקים, לאחר שכבר בגיל 14 החלה לעבוד במגוון עבודות כדי לסייע להוריה לפרנס את המשפחה שעלתה ממרוקו לישראל מספר שנים לאחר קום המדינה, פגשה ירדנה עובדיה איש עסקים רוסי שבדרך אגב הביע התלהבות מפירות ההדר של ארץ הולדתה. היא שכנעה אותו לממן לה כרטיס טיסה למרוקו, והחלה לבחון אפשרויות עסקיות במדינה שבה כלל לא ביקרה מאז עזבה אותה כילדה קטנה.

הקשרים האישיים שרקמה ירדנה עובדיה (שהם הבסיס להצלחתה של IMS עד עצם היום הזה) הובילו אותה לארוחת ערב בה נכח גם שליט גינאה המשוונית, תיאודור אוביאנג נגאמה מבסוגו. בעקבות ארוחת הערב החלה ירדנה לתווך בעסקאות שונות שהביאו למדינה הקטנה ידע, אנשי מקצוע וציוד בתחומים רבים – ובהדרגה הפכו את IMS לאחת החברות הישראליות הפעילות והמצליחות ביותר מחוץ לגבולות הארץ. באוגוסט 2013 זכתה החברה להכרה והוקרה על פעילותה ביבשת השחורה, כשלשכת המסחר ישראל-אפריקה, בטקס מרשים בנוכחות שר התעשייה והמסחר נפתלי בנט, העניקה לה אות הוקרה על יזמות יוצאת דופן (גופים אחרים שזכו לאות זה היו תאגיד ההנדסה תהל, חברת שיכון ובינוי וענקית האלקטרוניקה מוטורולה).

משרדי IMS שוכנים בפתח תקווה, לשם עברה ירדנה עובדיה לאחר שהבינה כי בדימונה תתקשה להקים עסקים גדולים באמת. הם צפויים לעבור ללב תל אביב, למגדלי הארבעה שעל העיצוב שלהם מופקד לא אחר מאשר ג'ורג'יו ארמני. בין שכניה של IMS ושל ירדנה עובדיה במגדלים שמוקמים ברחוב שהופך למרכז העסקים המתקדם של ת"א צפויים להיות איש העסקים המוערך שלמה דברת, המיליארדר הצבעוני טדי שגיא וקבוצת חג'ג'. בין העובדים ב- IMS גם בנותיה של ירדנה שעבורה המשפחה היא הדבר החשוב ביותר בחיים.

הפעילות המגוונת בגינאה המשוונית

גינאה המשוונית היא אחת המדינות הקטנות בעולם, ואוכלוסייתה מונה (נכון לקיץ 2013) רק מעט יותר מ- 700,000 איש. ירדנה עובדיה ו- IMS פועלים בה במגוון תחומים, ובראשם הקמת בתי חולים ואיוש המשרות בהם ברופאים ישראלים.

הקמת בתי החולים בגינאה המשוונית לוותה, באופן טבעי, בקשיים בראשית הדרך, אולם מעטים אם בכלל יחלקו על התועלת העצומה שהביאו שני בתי החולים שהקימה IMS – בעיר באטה שלחופי האוקיינוס האטלנטי (בשיתוף פעולה עם ביה"ח שיבא תל השומר), ובעיר הבירה מלאבו (השוכנת על אי הסמוך דווקא לחופי קמרון) – לאוכלוסיית המדינה. לא רק תושבי גינאה המשוונית נהנים מבתי החולים המתקדמים והמודרניים: גם רופאים ישראלים רבים זוכים בהם לשכר נאה ותנאים הולמים, כראוי למי שעוסקים במלאכת קודש של ממש. מנהלי שני בתי החולים הם אישים ישראלים מוערכים: ד"ר אלון שטמלר, מנתח לב בכיר, מנהל את ביה"ח בבאטה, ואילו מנהל ביה"ח במלאבו הוא האלוף במיל. גבי אופיר.

לצד בית החולים במלאבו, אגב, נבנו גם מתחם מגורים לטובת עובדיו ובית מלון, שסיפקו אף הם תעסוקה ופרנסה לישראלים לא מעטים – מוצרי הריצוף והחיפוי למשל סופקו ע"י נגב קרמיקה בעסקה בהיקף מיליוני שקלים, והאדריכל שנשכר ע"י IMS וירדנה עובדיה לתכנן את הפרויקט היה הישראלי אודי גפן.