כל מה שצריך לדעת על הפקת חשבונית עסקה ליבואנים

העולם שבו אנחנו חיים הפך זה מכבר לכפר גלובלי, ואחד המאפיינים הבולטים של המגמה הזו הוא יחסי המסחר השוקקים בין ישראל לבין מדינות אחרות. על-מנת לייבא לארץ סחורה מכל סוג שהוא נדרשים היבואנים לפרוצדורות בירוקרטיות שונות, וביניהם קבלת חשבונית עסקה.

מהן חשבוניות עסקה?

חשבוניות עסקה הן חשבוניות שמהוות למעשה דרישת תשלום. בהקשר של יבואנים, מדובר בחשבוניות המתקבלות מהעסק שממנו נרכשה הסחורה שמיובאת לארץ ובין השאר נדרש מסמך זה לצורך שחרור הסחורה מהמכס.

באופן כללי חשוב לציין שחשבוניות עסקה אינן חשבוניות מס, ולמעשה הן אינן נחשבות לאירוע מס ואין צורך לדווח אודותיהן למס ערך מוסף או למס הכנסה. עוסקים מורשים רשאים להוציא ללקוחותיהם חשבונית עסקה באמצעות מערכת דיגיטלית אבל אפשר גם להמיר אותה בחשבונית מס, שכוללת בתוכה את חשבונית העסקה ובנוסף מהווה גם מסמך דרוש מצד רשויות המס השונות (ובהתאם היא כוללת את המע"מ). עוסקים פטורים חייבים להוציא רק חשבוניות עסקה וקבלות שכן הם אינם משלמים מע"מ.

בניגוד לחשבוניות מס או קבלות, חשבוניות עסקה ניתן להפיק גם באמצעות WORD (חשבוניות מס ממוחשבות חייבות בחותמת דיגיטלית על מנת להיות קבילות במס הכנסה, אולם חשבוניות העסקה אינן מהוות כאמור אירוע מס).

שיטות תמחור רלוונטיות ליבואנים

באופן טבעי אחד הנתונים המופיעים בכל חשבונית עסקה הוא המחיר של כל פריט או מוצר שמיובא לארץ. בהקשר זה כדאי לדעת שישנן 3 שיטות תמחור נפוצות: האחת היא EXW, השנייה היא CIF והשלישית היא FOB.

בשיטת EXW המחיר מייצג את עלות המוצר כשהוא יוצא מהמפעל, כך שלא נכללת בו עלות המשלוח וגם לא המכס. בשיטת CIF (ראשי תיבות של Cost, Insurance, Freight) המחיר כולל הן את עלות המוצר עצמו, הן את עלות השינוע שלו והן את עלות המכס, ואילו בשיטת FOB (ראשי תיבות של Freight on Board) המחיר כולל את עלות המוצר ואת עלות המכס במדינת המוצא, אולם לא את ההובלה שלו לארץ.

מסמכים חשובים נוספים עבור יבואנים

על-מנת לשחרר סחורה מהמכס ישנה כאמור שורת דרישות שעל כל יבואן למלא בקפידה, כך ששחרור הסחורה לא יתעכב שלא לצורך. בהתאם חשוב לעבוד אך ורק מול חברות רציניות בחו"ל, שידאגו לשגר אליכם את כל המסמכים הנחוצים לכם ובהם חשבונית העסקה, מפרט אריזה, שטר מטען, תעודת מקור ועוד. מסמכים אלה מועברים לעמיל מכס, והוא זה שדואג לאיתור הסחורה כשהיא מגיעה לארץ, בין אם דרך הים ובין אם דרך האוויר, לבירור גובה המסים הנדרשים (שהרי על חלק מהמוצרים המיובאים לארץ מוטל מכס ששיעורו משתנה בהתאם לשלל פרמטרים), ולשחרור הסחורה.

חשבוניות עסקה דיגיטליות

עסקים רבים עוברים להשתמש בחשבוניות דיגיטליות, כשתוכנה איכותית להפקת חשבוניות אלה יודעת להפיק הן חשבוניות מס, הן חשבוניות עסקה והן קבלות.

היתרונות של המעבר מהנייר אל הדיגיטל רבים: ראשית, חיסכון בניירת ובקלסרים, ועל כן הרבה פחות בלגן. שנית, קל יותר לתעד את המסמכים השונים ולאתר כל מסמך שנדרש עבור צורך כזה או אחר, כשבנוסף הסיכוי שחשבונית מסוימת תלך לאיבוד הוא פשוט אפס שכן לכל החשבוניות ישנו גיבוי (כך שאין צורך לחשוש שמא פנקס חשבוניות ילך לאיבוד).

יתרון משמעותי נוסף הוא צמצום הפגיעה בסביבה, שהרי כולנו כבר מודעים לסכנה המרחפת על כדור הארץ אם לא נשנה את ההרגלים שלנו, וגם לתדמית הירוקה והמתקדמת של העסק ישנה חשיבות רבה – עוד סיבה טובה לעבור לחשבוניות דיגיטליות.