מהו מקור ההמצאה של חלל עבודה משותף בעולם?

לפני קצת יותר מ-50 שנה הציג רוברט פרופסט (Robert Propst) לעולם חידוש מהפכני: "המשרד הפעיל". פרופסט, שעבד באותה תקופה (שנות ה-60 של המאה העשרים) בחברת הרהיטים האמריקאית "הרמן מילר", האמין שהוא יצר קונספט שמבטיח עבודה יעילה במיוחד – אבל עד מהרה הפך "המשרד הפעיל" לקיוביקל שכולנו מכירים ולא מאוד מתלהבים, בלשון המעטה.

הקובייה שברא פרופסט, שלפני הגעתו לחברת הרהיטים היה מרצה לאמנות וגם ממציא סדרתי מרתק ורב רעיונות, הפכה עם הזמן לסמל לדיכוי עובדים. סדרת הקומיקס הפופולרית "דילברט" הציגה את הקובייה כפי שהיא, באור לא מחמיא, ובאופן כללי ניתן למצוא בתרבות המודרנית ביקורות רבות ומגוונות על הקונספט המדכא.

אין פלא אם כך שבתחילת המאה ה-21, לאחר שאי אפשר היה להתעלם יותר מחסרונות הקיוביקל, ובפרט לא במשרדים של חברות ועסקים בתחומים מבוססי השראה ויצירתיות (עיצוב, הייטק וכו'), קם לה יורש: חלל עבודה משותף.

קראו עוד על היתרונות של חלל עבודה משותף כאן.

חלל עבודה שיתופי, בניגוד לקיוביקל, יוצא מנקודת הנחה שחשוב ואף הכרחי לספק לעובד תנאים מיטביים מבחינתו ולא מבחינת העבודה, והסיבה לכך פשוטה: שביעות רצון גבוהה מובילה לפרודוקטיביות גבוהה, מה שגם שבתחומים רבים עובד שהיצירתיות שלו מדוכאת ושהחופש שלו תחום בתוך קובייה סטנדרטית וקטנה פשוט לא יכול לתפקד.

בהתאם חללי העבודה המשותפים מתאימים במיוחד לפרילנסרים ולעסקים בתחומי ההייטק, העיצוב, התוכן והאמנות, שבהם נדרשת רמת חופש שהקובייה רחוקה מלהעניק.

היתרונות הנוספים של חללי העבודה המשותפים

במקביל לשחרור העובדים מהקובייה המתסכלת, מציע כל חלל עבודה משותף יתרונות משמעותיים נוספים.

היתרון הראשון במעלה הוא הגמישות המרבית עבור העסק, שיכול לשכור את מרחב העבודה שתפור בדיוק לצרכים שלו, בדיוק לפרק הזמן שבו הוא נחוץ לו – אין צורך להתחייב לתקופות ממושכות מאוד של שנים ולגלות שיש תקופות שבהן כלל לא נעשה שימוש במרחב העבודה, התשלום הוא אך ורק על מה שבאמת צריכים.

היתרון השני, והחשוב לא פחות, הוא האינטראקציות המעניינות והמגוונות שנוצרים בחללי העבודה המשותפים, שמטבעם מארחים מספר עסקים, יזמים, פרילנסרים ובאופן כללי בני אדם שתמיד כדאי לפגוש במהלך יום העבודה. אותן אינטראקציות שנוצרות מאליהן ובאופן טבעי מאפשרות יצירת שיתופי פעולה שאולי בכלל לא חשבתם עליהם ושיכולים להוביל את העסק שלכם למקומות חדשים ומתגמלים מאוד, ולצד שיתופי הפעולה העסקיים ומצבי ה-win-win נוצרות גם אינטראקציות בין-אישיות ש"רק" הופכות את יום העבודה למהנה יותר – וכאמור ככל שאנחנו נהנים יותר במהלך יום העבודה כך גדלה גם התפוקה שלנו, כך שגם "סתם" שיחה מעניינת באמצע יום העבודה מובילה בסופו של דבר לעסק משגשג יותר.

חלל עבודה משותף בתל אביב

כשחושים על חללי עבודה משותפים תל אביב היא האופציה המתבקשת מאליה בארץ, שהרי העיר העברית הראשונה כמו נולדה במיוחד עבור לארח את הקונספט שמאפשר חופש מלא, מייצר מפגשים מרתקים ומעניק השראה.

ואכן, ברחבי העיר שדוגלת בחדשנות, יזמות ורבגוניות ישנם לא מעט חללי עבודה שכאלה, ויזמים, מעצבים, פרילנסרים בתחומים שונים וחברות שכבר נהנים מכל היתרונות של סביבת העבודה המעצימה.

למה אייקה?

לא תמיד קל לבחור את חלל העבודה המשותף המתאים ביותר לצרכים שלכם, אבל ישנו מקום אחד שמיטיב להביא לידי ביטוי את כל הפלוסים של הקונספט – ayeka.

אייקה, שנמצא ברחוב אליפלט 26, בין נווה צדק לפלורנטין – שתי שכונות שמהוות בית טבעי לסביבת עבודה שמייצרת מפגשים מגוונים – כולל מגוון רחב של חללי עבודה כך שכל אחד יכול למצוא בדיוק את זה המתאים לו, והכל בעיצוב שובה לב ובאווירה ייחודית.