טבע

עם למעלה מ- 45,000 עובדים ברחבי העולם, מכירות של 18 מיליארד דולר (ב-2011) וייצוא בקנה מידה נרחב במיוחד, אין ספק שטבע היא החברה הישראלית המצליחה ביותר בחו"ל.

ראשית הדרך

הבסיס למה שיהפוך במאה ה- 21 לחברה המסחרית הגדולה ביותר בישראל היה בית מסחר לתרופות שנפתח בירושלים בשנת 1901. את בית המסחר הקימו שני גיסים, משה לוין וחיים סלומון, בנו של יואל משה האגדי, אחד מפורצי הדרך המשמעותיים בתולדות הישוב היהודי המתחדש בארץ ישראל ומי שהיה מעורב ביציאה מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים, בהקמת פתח תקווה ובייסוד הישוב יהוד.

חיים סלומון ומשה לוין התרחבו אף הם, פתחו ב- 1904 סניף בחיפה וב- 1913 צירפו אליהם קרוב משפחה נוסף בשם אשר אלשטיין והחלו למכור תרופות גם ביפו. החברה שלהם נקראה "ס.ל.א", צירוף של האותיות הראשונות בשמות המשפחה שלהם, ואחת התרופות הפופולאריות שלה, אגב, הייתה עלוקות חיות…

ב- 1933 אסר המנדט הבריטי על ייבוא תרופות מגרמניה. ס.ל.א, אליה הצטרפו נחמן בנו של חיים ויצחק בנו של משה, הקימה בפתח תקווה מפעל לייצור תרופות בשם "אסיא", ובמקביל הוקמו מפעלים דומים בירושלים ("טבע") ובתל אביב ("צרי" ו"פיסן"). כעבור שלושה עשורים החל אלי הורביץ, מי שהיה נשוי לבתו של נחמן סלומון ושהחל את דרכו בחברה המשפחתית כשוטף מבחנות ואט אט טיפס לצמרת, לפעול למיזוג כל אותם מפעלים וחברות, וב- 1976 הגיחה לאוויר העולם "טבע תעשיות פרמצבטיות".

פריצת הדרך

בשנות השמונים של המאה העשרים המשיכה טבע תחת הנהגתו של הורביץ להתרחב ורכשה שתי חברות תרופות מקומיות גדולות אחרות, "אביק" ו"איקאפארם". רכישות אלה, לצד רכישה נוספת של יצרנית חומרים פעילים בשם "פלנטקס", אפשרו לטבע לקבל אישור מה- FDA ולהתחיל למכור תרופות גנריות בארה"ב.

באותן שנים התמחתה טבע בייצור תרופות גנריות – תרופות שהפטנט שנרשם עבורן פג כך שכל אחד יכול לייצר אותן. בדרך כלל הפטנט על תרופות מוגבל בזמן ל- 20 שנה, ואם לוקחים בחשבון את העובדה שתרופות נרשמות כפטנט ברוב המקרים עוד לפני שהחלו הבדיקות הקליניות, הרי שלרוב כ- 10-12 שנים לאחר הופעת התרופות המקוריות נכנסות לשוק גם התרופות הגנריות ותורמת להוזלת המחירים באופן כללי. ההתמחות של טבע בתחום התרופות הגנריות (בארה"ב, למשל, 1 מכל 6 מרשמים גנריים כולל תרופה שמיוצרת ע"י החברה) הפך אותה לאחת מעשרים החברות הגדולות ביותר בתחום הפרמצבטיקה בעולם ולאחת החברות המובילות במשק הישראלי.

לא רק תרופות גנריות

לצד ההצלחות המרשימות בייצור תרופות גנריות, השכילה טבע גם לפתח תרופות מקוריות. המפורסמת שבהן היא קופקסון, שפותחה במכון וייצמן והוכרה ע"י ה- FDA כמתאימה לטיפול בטרשת נפוצה, ונמכרת בלמעלה מחמישים מדינות – בשנת 2010 חצו מכירות התרופה את רף 3 מיליארד הדולר.

תרופה מקורית אחרת שמוכרת טבע היא אזילקט שמקלה על הסימפטומים של מחלת הפרקינסון וכן נמצאה כמצליחה לעכב את ההתדרדרות שמאפיינת מחלה קשה זו.

בנוסף להתמחות בייצור תרופות גנריות ולפיתוח תרופות המקור, ביססה טבע את מעמדה בצמרת חברות הפרמצבטיקה בעולם הודות לרכישות מוצלחות: ב- 2005 היא רכשה את אייווקס, יצרנית תרופות אמריקאיות, תמורת לא פחות מ- 7.4 מיליארד דולר – רכישת שיא שהוכיחה כי חברות ישראליות לא חייבות להיבלע ע"י תאגידי ענק מחו"ל אלא גם לרכוש כאלה. רכישות נוספות בהיקף גדול במיוחד היו של רציופארם הגרמנית, באר האמריקאית, אינפרמסה הפרואנית וטאיו היפנית. ב- 2011 רכשה טבע חברה המתמחה בתרופות מקוריות, ספאלון שמה (תמורת קרוב ל- 7 מיליארד דולר) ואותתה על כוונתה להעמיק את אחיזתה גם בשוק תרופות המקור ולא להתבסס יתר על המידה על השוק הגנרי.