הייתכן שמלך המשיח הגיע כבר?

הציפייה לבואו של המשיח משותפת למרבית הדתות המרכזיות בעולם, ובפרט מצפים לכך היהודים. הרמב"ם למשל ציין את האמונה בהגעת משיח כאחד מ-13 המרכיבים העיקריים של האמונה ואף קבע שמי שלא מאמין בכך אינו יהודי ולא יהיה לו חלק בעולם הבא. בהתאם אך טבעי הוא שהשאלה האם מלך המשיח הגיע או מתי הוא כבר יגיע הינן שאלות פופולריות – וכדאי להכיר כמה מהתשובות לכך.

מי מאמין בכך שאכן מלך המשיח הגיע כבר?

ישנם מספר זרמים ביהדות אשר מאמינים כי מלך המשיח הגיע כבר לעולמנו, וגם אם אנחנו לא מבחינים בכך הרי שעידן הגאולה קרוב. בין השאר מאמינה בכך הקבלה, ועוד תפישת עולם מעניינת מאוד בדבר בואו של משיח לעולמנו ניתן למצוא ביהדות המשיחית.

למעשה עצם המונח "יהדות משיחית" נגזר מכך שהיהודים המשיחיים מאמינים כי בני האדם כבר זכו ליהנות מנוכחותו של משיח, גם אם אופן זמני. זרם זה ביהדות מאמין כי המשיח היה לא אחר מישוע, שפרט להיותו משיח היה גם בנו של אלוהים, וכי אלוהים שלח אותו אל בני האדם על-מנת לעזור להם לשוב אל דרך הישר. הגותו של ישוע ותפישת עולמו אשר מפורטת בכתבי הברית החדשה הינם למעשה דברי אלוהים, הנחיות מפורטות כיצד לעשות את הטוב בעיניו, ובעתיד אף ישוב אלינו המשיח (מונח שבנצרות נקרא "הביאה השנייה") ולאחר מלחמה קשה יוכלו כל בני האדם מכל הדתות ליהנות מחיים של שלווה, הרמוניה ונחת.

חשוב להדגיש כי אמנם יהודים משיחיים מאמינים כי ישוע הוא בנו של אלוהים, אולם הם נבדלים מהנוצרים במובנים רבים. עוד כדאי לדעת שהיהדות המשיחית מאמינה הן בתנ"ך והן בברית החדשה, ולמעשה רואה בברית החדשה את ההמשך הישיר של התנ"ך. עדות לכך ניתן למצוא בפרק ל"א בספר ירמיהו, שם מצטט הנביא את אלוהים, שמבטיח "ברית חדשה, לא כברית אשר כרתי את אבותם… אשר המה הפרו את בריתי". הפרשנות של היהדות המשיחית היא שהברית הישנה בין אלוהים לעם ישראל הופרה על-ידי עם ישראל, ועל כן החליט אלוהים לשלוח את ישוע בנו (ועל כן לפי אמונה זו מלך המשיח הגיע כבר פעם אחת) ולכרות ברית חדשה, שכאמור תביא ברכה לכל בני האדם עלי אדמות.

כיצד ייראה העולם עם בואו של מלך המשיח?

כאמור השאלה האם מלך המשיח הגיע כבר או לא, ואיתה דיון מעמיק לגבי אחרית הימים, הינם נושאים משותפים לכל הדתות העיקריות. הרמב"ם למשל מאמין כי השלב הראשון של אחרית הימים הוא מלחמת גוג ומגוג (מלחמה כוללת, שבה ייאלץ עם ישראל להילחם מול רבות מאומות העולם – אבל ינצח בסופו של קרב עקוב מדם), ולאחריה יבוא עידן "אתחלתא ד'גאולה" – התעוררות רעיונית משמעותית. לאחר מכן יגיע המלך המשיח (שביהדות מכונה לעתים גם משיח בן דוד, ומבחינת היהדות המשיחית זהו כאמור ישוע), והשלב המתבקש הבא הוא ימות המשיח – תקופה שבה יבוטל היצר הרע, ישרור שלום עולמי (כפי שנאמר "וגר זאב עם כבש") וגם בעלי החיים יחיו בהרמוניה עם בני האדם כשלמשל על-פי הרב קוק באחרית הימים תיפסק אכילתם של בעלי חיים.

עפ"י הנצרות, בואו של המלך המשיח מזוהה עם ארמגדון, אירוע טוטאלי (בין אם מלחמה ובין אם כזה שמקורו בטבע – למשל התפרצות געשית, צונאמי וכו') שישאיר בחיים רק את המאמינים בישוע. לאחר מכן, וכשתתרחש הביאה השנייה, ידון ישוע את החיים ואת המתים (שיחזרו לחיים), מי לכף זכות ומי לכף חובה.