מהן האופציות של הלוואות מידיות ומה מציעה ביזלנד (Bizlend)?

עולם העסקים של ימינו מתאפיין באי ודאות משמעותית, בתחומים רבים ובעצם כמעט בכל תחום. בנוסף ישנה לא מעט תנודתיות, ובפרט עבור עסקים קטנים ובינוניים שעקב גודלם חשופים במיוחד להשפעות של שינויים חיצוניים וגם התפתחויות שונות בתוך העסק עצמו עשויות להשפיע על תזרים המזומנים. בהתאם, חלק גדול מהעסקים (וגם בני אדם פרטיים) נזקקים מעת לעת להלוואות, ובחלק מהמקרים הצורך הוא מידי. כמו כל צורך, גם לצורך הזה ישנו מענה, ולא מעט גופים מציעים הלוואות מידיות: כך הבנקים המסחריים, כך חברות האשראי, כך חברות מימון חוץ בנקאי וכך גם ביזלנד (bizlend) מערכת שמבוססת על טכנולוגיה חדשנית שמאפשרת מתן הלוואות דיגיטליות מהירות במיוחד.

הלוואות מיידיות בבנקים

מקור אפשרי אחד לכל עסק שזקוק לפתרון מימון מהיר, כלומר הלוואה מיידית, הוא הבנקים.

בבנק לאומי הסכום המקסימלי הוא 200,000 ש"ח ותקופת ההחזר היא 84 חודשים. בבנק דיסקונט תקופת ההחזר היא 36 חודשים והסכום המקסימלי הוא 100,000 ש"ח. 100,000 ש"ח הוא גם הסכום המקסימלי של הלוואות מיידיות בבנק מסד, שמוכן לפרוס את תקופת ההחזר ל-84 חודשים. גם בבנק הפועלים תקופת ההחזר המקסימלית היא 84 חודשים, והסכום המקסימלי נקבע בהתאם לעבר של הלקוח – כלומר ההתנהלות הפיננסית של העסק בשנים הקודמות. למעשה, ברוב המקרים הבנקים בוחנים את ההיסטוריה של העסק ובהתאם קובעים מהו הסכום שהם מסכימים להעניק לו (אם הם מסכימים להעניק לו – ישנם לא מעט מקרים שבהם הבנקים מסרבים לבקשה, ובפרט כשמדובר בעסק קטן. במקרים אלה ניתן לפנות לאפיקים אחרים ובהם כאמור ביזלנד, שמציעה הלוואות דיגיטליות מהירות בסכומים של עד 500,000 ש"ח).

מדוע היקף ההלוואות דרך חברות האשראי הוא כה זעום?

גם 3 חברות האשראי הפועלות בארץ – ישראכרט, לאומי קארד וכ.א.ל – מציעות הלוואות מהירות, של עד 50,000 ש"ח ועם תקופת החזר של עד 60 חודשים. כדאי לדעת שהלוואות דרך חברות האשראי מהוות חלק זעום מתוך סך האשראי במשק – בשנת 2007 רק 1% מכלל האשראי לעסקים הקטנים והבינוניים הגיע מחברות האשראי, בשנת 2009 נרשמה עלייה צנועה וחברות האשראי סיפקו כ-1.4% מכלל האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, בשנים 2010-2013 נרשמה יציבות ושיעור האשראי הנ"ל היה 1.2-1.3%, וב-2014 שוב ירד שיעור האשראי העסקי שסיפקו חברות האשראי לעסקים הקטנים והבינוניים ל-1% בלבד (ובערכים מוחלטים – כ-2.47 מיליארד ש"ח).

הסיבה העיקרית לכך היא שחברות האשראי שייכות לבנקים (ישראכרט לבנק הפועלים, כ.א.ל לבנק דיסקונט ובנק הבינלאומי ולאומי קארד לבנק לאומי), כך שהן לא מתחרות באמת בהלוואות הבנקאיות ובעיקר דורשות ריבית גבוהה יחסית (ובפרט ביחס לפתרונות דיגיטליים חדשניים כמו bizlend).

הלוואות P2P

עוד אופציה שפתוחה בפני כל עסק שמחפש הלוואה מידית היא קבלת הכסף מגורמים פרטיים. הלוואות אלה נקראות הלוואות עמית לעמית (וגם הלוואות P2P, כלומר Peer to Peer) וזהו תחום שמתפתח בצעדי ענק בשנים האחרונות, בעיקר בזכות הפלטפורמות הדיגיטליות שמאפשרות מתן הלוואות שכאלה בתנאים משתלמים לשני הצדדים – זה שמספק את ההלוואה והעסק שזקוק לכסף.

בנוסף לטכנולוגיה המתקדמת שמאפשרת להציע לכל עסק תנאים מיטביים בהתאם למצבו הפיננסי האקטואלי, נהנות הלוואות אלה מעוד יתרון משמעותי – הן לא מכבידות על האובליגו אלא משאירות את מסגרת האשראי הרגילה בבנק פנויה למטרות אחרות.

סכומי הכסף שניתן לקבל בדרך זו משתנים בהתאם לפלטפורמה – דרך ביזלנד ההלוואה מהירה מאוד והסכום המקסימלי שלה הוא 500,000 ש"ח.

ביזלנד (bizlend) מערכת שמבוססת על טכנולוגיה חדשנית