כל היתרונות של אבקת חלבון טבעונית ותזונה מהצומח

אחת התנועות הבולטות במאה ה-21 היא התנועה לשחרור בעלי חיים. המודעות לסבלם של בעלי החיים שמנוצלים לטובת צרכים שונים של בני האדם הופכת גבוהה יותר ויותר ומופצת במהירות ברחבי העולם, בעיקר בזכות פלטפורמות דיגיטליות כמו יוטיוב ופייסבוק, ועוד ועוד בני אדם מחליטים שהם לא לוקחים יותר חלק בפגיעה באותם בעלי חיים ומשנים את התזונה שלהם (כמו גם מפסיקים לצרוך מוצרי קוסמטיקה שלטובת הייצור שלהם בוצעו ניסויים בבעלי חיים, וכן מוותרים על מוצרים שיוצרו מעור של בעלי חיים). גם ספורטאים ומתאמנים רבים הפסיקו להשתמש במוצרים מן החי ועבורם פותחו במיוחד אבקות חלבון טבעוניות. ישנם סוגים שונים של אבקת חלבון טבעונית כשהסוג האיכותי ביותר נחשב זה שמבוסס על חלבון אפונה וחלבון המפ. מקור נוסף לחלבון מן הצומח עבור אבקות חלבון טבעוניות הוא סויה.

שינוי תזונה כמפתח להצלחה ספורטיבית

אם בעבר עוד היו כאלה שחשבו שתזונה מן הצומח לא מאפשרת ביצועים ספורטיביים משמעותיים (בין השאר כי למשל רובנו האמנו שבשר הוא המקור היחידי לברזל ומי שלא אוכל ברזל נידון לאנמיה וחולשה), הרי שכיום כבר שגם ספורטאים יכולים להיות טבעוניים, ולמעשה ישנם כמה ספורטאים בולטים שאף מייחסים את הצלחתם לתזונה שכזו – בין השאר קארל לואיס (שעבר לתזונה מן הצומח בגיל 30 ושנה לאחר מכן קבע שיא עולם בלתי נשכח בריצת 100 מטר באליפות העולם בטוקיו) והאחיות ונוס וסרינה וויליאמס. דוגמה למפתח גוף טבעוני הוא פטריק בבומיאן שהוכתר כ"איש החזק ביותר בגרמניה" וגם בארץ ניתן להיתקל באתלטים שעברו לתזונה מהצומח, כולל בתריאטלונים (למשל אריאל רוזנפלד).

הסוגים השונים של אבקות החלבון הטבעוניות

באבקת חלבון בדרך כלל החלבון הוא על בסיס מי גבינה, כלומר הנוזלים שמופרשים כשהופכים חלב לכדי גבינה. אבקת חלבון טבעונית מבוססת על חלבונים אחרים, מן הצומח כמובן, כשבין האפשרויות סויה, אפונה, המפ וגם פרי פרואני שנקרא sacha inchi ושכבר בני האינקה היו מודעים לסגולותיו הבריאותיות.

הספיגה האופטימלית של אבקת החלבון הטבעונית

יתרון משמעותי נוסף של אבקת חלבון טבעונית, מעבר למקור האיכותי של החלבונים ולכך שבעלי חיים לא משועבדים על-מנת לייצר אותה, הוא שהיא נספגת בגוף בצורה מוצלחת במיוחד, וזאת לנוכח העובדה שהיא אינה מכילה חלב – כך מובטחת מקסימום תועלת מכל המרכיבים החשובים של האבקה, ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו.

אילו חומצות אמינו מספקת לנו אבקת החלבון הטבעונית?

תזונה טבעונית מתוכננת ומאוזנת מספקת לגוף חלבון מלא (בזכות שילוב בין דגנים לבין קטניות, לאו דווקא באותה ארוחה אלא באופן כללי), בדיוק כמו תזונה מן החי, וגם אבקת החלבון הטבעונית מספקת לנו חלבון מלא שכולל את כל חומצות האמינו החיוניות ועוד.

חומצות האמינו החיוניות הן 8 חומצות אמינו שגוף האדם לא יכול לייצר בכוחות עצמו ומאחר שהן חשובות מאוד, יש לספק אותן באמצעות תזונה או תוספים. 8 החומצות הן: ואלין, לאוצין, איזולאוצין, מתיונין, פנילאלנין, טראונין, ליזין ומתיונין.

תפקידיהן של חומצות האמינו הוא להבטיח אספקת אנרגיה לשרירים במהלך פעילות גופנית או אימון, לבנות רקמות שריר חדשות ולמנוע פירוק רקמות שכאלה לאחר אימון כשלגוף נדרשת אנרגיה, וכן להבטיח התאוששות מיטבית אחרי האימונים.

החומצות החשובות ביותר הן ואלין, לאוצין ואיזולאוצין, שנקראות גם חומצות אמינו מסועפות. ואלין לוקחת חלק משמעותי בתיקון תאי שריר שנפגעו (במהלך אימונים רבים נוצרים קרעים מיקרוסקופיים בשריר וחשוב מאוד לתקנם) וכן בייצור תאי שריר חדשים. לאוצין חיונית להעברת אנרגיה לשרירים וכן עוזרת לשמור על אחוז שומן נמוך בגוף, ואילו איזולאוצין חיונית במסגרת התאוששות הגוף בתום האימון.